Kvalita, rozumná cena a odpovídající záruka.

PROČ JE VLHKOST VE STAVBĚ NEŽÁDOUCÍ

 

Vlhkost ve stavbě

Voda a vlhkost jsou všeobecně velkým nepřítelem staveb a domů. Příčin vlhkosti ve stavbě může být mnoho a jejich zjištění a následné odstranění, bývá v některých případech dosti náročné. Při odstraňování těchto vad, je velmi důležité, zvolit správné řešení a věnovat velkou pozornost celému průběhu realizace.

Proto by jsme se měli obrátit na firmy, které mají patřičné znalosti a dostatek zkušeností.

Toto rozhodnutí nám v budoucnosti ušetří nemalé výdaje, za další opravy, či reklamace.

Preventivní opatření proti vzniku vlhkosti – Příčiny vlhkosti a její projevy – Vlastnosti vody

Zmrazovací cyklus – Odstranění vlhkosti

Proč je vlhkost ve stavbě nebezpečná

Jaký vliv má na zdraví

Vlhkost a správné klima, jsou ideálními podmínkami pro vznik různých mikroorganismů, tedy plísní. Pobyt v takovém to prostředí, zdraví moc nepřidá, může způsobit vážná onemocnění a je tedy na místě, se takových problémů co nejdříve zbavit.

 

Vadí konstrukci domu

Díky vodě a vlhkosti, dochází k postupné destrukci (zničení) stavebních materiálů,  u ocelových prvků vzniká koroze, jako například traverzy, armatura v betonu a pod.

Největší zkázu způsobuje vlhkost v kombinaci s mrazem. Tento jev nazýváme zmrazovací cyklus.

 

Zmrazovací cykly

Pokud se vlhkost nachází ve zdi, v betonu nebo v jakémkoliv jiném stavebním materiálu, vzniká problém v podobě mrazu. Nevýhodou vody je, že při zmrznutí nabývá na objemu a neštěstí je na světě. Voda obsažená v materiálu, která takto zmrzne, ničí a narušuje strukturu omítek, betonů, zdiva a ostatních částí domu. Pokud se tento jev opakuje, nazýváme ho zmrazovací cyklus a dochází tak postupně ale jistě k demolici stavby.

 

Vlastnosti vody

Jednou z mnoha vlastností vody je vzlínání . Tato její schopnost, šplhat po veškerých materiálech, přináší ve stavebnictví nemalé problémy.

Třeba po skle vzlíná, ale špatně, neudrží se na něm, protože sklo není nasákavé ani pórovité.

Příklad můžete vidět na sklenici s vodou. Když se podíváte do sklenice, která je z poloviny naplněna vodou, uvidíte, že při okraji, ve styku se sklem, se hladina vody trošku zvedá.

Tomu se říká, že vzlíná. Stejné je to u všech materiálů. Stavební materiály (nepočítám kovy, sklo a glazuru) jsou vesměs nasákavé a tudíž jsou schopny přijímat vodu, která materiálem prostupuje.

V okamžiku kdy už materiál není schopen vodu přijímat, voda se snaží dostat z materiálu pryč. Marně se neříká ,,voda si cestu vždycky najde“ a tak hledá další možnosti, jak se dostat ven .

Dobrý příklad je třeba zeď, která se postaví pod úrovní terénu a není zde provedena izolace proti vlhkosti. Voda se do zdiva vsakuje z okolní zeminy a na druhé straně zdi, kde je vlhkost menší se ukáže. A problém je na světě.

Petr Šebek © 2011 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode